8 Najlepszych gier planszowych dla dwóch osób, aby przyjemnie razem spędzić czas

Gry planszowe to doskonały sposób na wspólne spędzenie czasu, świetnie sprawdzą się na spotkaniach towarzyskich, zjazdach rodzinnych, a nawet na randkach. Gry rozwijają wyobraźnię, kreatywność, uczą refleksu i sprytu. W zależności od tego, na jaki typ się zdecydujemy zasady i cała fabuła gry będą inne. Najpopularniejsze typy to gry przygodowe, strategiczne, karciane, kalambury czy towarzyskie. Wielu osobom wydaje się, że grać można jedynie w większych grupach, co nie jest prawdą. Wiele propozycji to gry przeznaczone również dla par. Jakie planszówki wybrać więc dla wyłącznie dwóch osób? W poniższym artykule zgromadziliśmy aż 8 najlepszych propozycji.

1. Klasyczna propozycja na początek

Gry planszowe dla 2 osób świetnie sprawdzą się podczas długich zimowych wieczorów, a także letnich, wakacyjnych wyjazdów. Jedną z najpopularniejszych propozycji jest Monopoly – zapewne wiele osób kojarzy tę popularną planszówkę, w której głównym celem jest bogacenie się, kupowanie kolejnych nieruchomości i prześcignięcie w tym innych graczy. Okazuje się, że oprócz tradycyjnej wersji Monopoly istnieje jeszcze bardzo wiele edycji specjalnych gry – Monopoly „Polska jest piękna”, seria z miastami, np. Katowicami, Gdynią czy Opolem, seria z bohaterami bajek i filmów: Rick i Morty, Naruto, James Bond czy Dungeons & Dragons oraz wiele innych, interesujących opcji. Kultowa gra będzie doskonała dla dwóch, ale i więcej osób – dzięki swojej fabule zapewni długie godziny rozrywki. Planszówka jest szczególnie polecana osobom zainteresowanym wiedzą ekonomiczną – udanymi inwestycjami, zarządzaniem majątkiem i prowadzeniem transakcji. Zasady rozgrywki są dość proste, szczegółowo przedstawione w dołączonej instrukcji, więc z pewnością szybko zostaną przyswojone przez wszystkich graczy. Monopoly od lat wciąga w swój świat tysiące graczy z całego świata – osoby, które jeszcze nigdy nie włączyły się w rozgrywkę mają więc wiele do nadrobienia!

2. Dla fanów kinematografii i quizów

Gry planszowe na dwie osoby to często quizy – nic dziwnego, ta forma to świetny sposób na pogłębienie wiedzy, ale i włączenie do rozgrywki nutki rywalizacji. Kto odpowie na więcej pytań? Kto okaże się lepszy? Świetną propozycją takiej gry jest „Wiem lepiej. Niezapomniane filmy”, która będzie gratką dla prawdziwych fanów kinematografii. To dobry sposób na zweryfikowanie swojej wiedzy i wykazanie się nią przed partnerem rozgrywki. Zadaniem graczy jest odpowiadanie na pytania dotyczące różnorodnych filmów – co ciekawe, tu również liczy się refleks i szybkość udzielania poprawnej odpowiedzi. Osoba, która zbyt długo będzie zwlekać z jej udzieleniem może bowiem utracić pytanie, a tym samym szansę na wygraną. Pytanie przejmuje bowiem przeciwnik i to on może wykazać się w tej kolejce, zgarniając tym samym dodatkowe punkty. W tej samej serii powstały jeszcze wersje gry takie jak: Wielkie Miasta, Wynalazki i Odkrycia czy Piłka Nożna. Zasady są podobne, wystarczy więc wiedza z danej kategorii lub chęć jej zgłębienia. Rywalizacja w rozgrywce motywuje, ale i dostarcza wiele śmiechu i radości. Będzie to więc świetna propozycja na grę pełną niespodzianek dla par i grup znajomych.

3. Gry karciane dla dwojga

Okazuje się, że gry karciane dla dwóch osób mogą być równie zaskakujące i interesujące, co planszówki. W tematyce quizów na uwagę zasługuje seria „Kieszonkowiec rozrywkowy. Popkultura”. To ponad 160 pytań na temat popkultury: muzyki, zespołów, seriali, celebrytów czy programów telewizyjnych. Ta gra to nie tylko zestawy pytań – wszystko zostało urozmaicone kreatywnymi ilustracjami polskich twórców, które zachwycają dopracowaniem szczegółu i humorem. W tej serii ukazały się także: „Kieszonkowiec nielogiczny Teorie spiskowe”, „Kieszonkowiec kultowy PRL” czy „Kieszonkowiec futbolowy Hattrick” – wszystkie dostarczają wiedzy o wielu nieoczywistych ciekawostkach, które będą ciekawymi anegdotami na spotkaniach towarzyskich. Dzięki tej grze możesz rywalizować z partnerem oraz wykazywać się wiedzą. Gra znajduje się w poręcznym, małym opakowaniu, dlatego można ją ze sobą zabrać niemal wszędzie. Może rozgrywka w aucie, w drodze na wymarzone wakacje, podczas deszczowej pogody czy w przerwie od pracy? Każda opcja będzie dobra, by na chwilę się odstresować i oddać niezobowiązującej rozrywce – gry dla 2 osób planszowe karciane są do tego idealnym rozwiązaniem.

4. Kalambury to świetna opcja

Kolejna gra planszowa dla dwóch graczy to równie kreatywne i wymagające wyobraźni „Czółko”. Świetnie sprawdzi się podczas spotkań towarzyskich i rodzinnych w większym gronie, ale w parze również dostarczy wiele radości i humoru. Jest to rozgrywka typu kalambury, polegająca na odgadywaniu haseł z kilku kategorii – osoba odgadująca kartę z hasłem trzyma na swoim czole, tak by inni z łatwością mogli je przeczytać. Następnie pozostali za pomocą podpowiedzi, gestów, dźwięków i mimiki  próbują przekazać i podpowiedzieć osobie odgadującej jak hasło brzmi. Celem jest odgadnięcie jak najwięcej elementów w określonym przedziale czasowym. To świetna, rozluźniająca zabawa, która przełamuje lody i poprawia humor. Przekazanie skomplikowanego hasła w taki sposób nie jest bowiem proste, często powoduje za to wybuchy śmiechu i radości, co w grze ostatecznie okazuje się najważniejsze. To też ćwiczenie kreatywności i refleksu, warto więc zagrać w „Czółko” choć raz.

5. Wypróbuj gry z fabułą

Ciekawe gry planszowe dla 2 osób to także wszelkie propozycje z bardziej skomplikowanymi fabularnymi historiami – fantastyka czy zagadki kryminalne? W tej tematyce godna polecenia planszówka to „Śledztwo”, w której gracze staną przed wieloma dylematami, będą musieli rozwikłać skomplikowane zagadki kryminalne oraz tworzyć kreatywne historie i potencjalne biegi zdarzeń. Ten kto pierwszy wpadnie na trop winnego, odtworzy przebieg zdarzeń i okaże się dobrym strategiem, ten wygra! Będzie to emocjonująca przygoda z klimatem, która z pewnością wciągnie wielu graczy. Rozwiązania nie są bowiem banalnie proste, by rozwikłać zagadki trzeba wykazać się prawdziwym sprytem, inteligencją, przewidzieć wiele szczegółów i nie dać zmylić się wielu fałszywym tropom. Ta planszówka świetnie sprawdzi się dla pary czy przyjaciół, którzy oprócz świetnej zabawy, będą mogli wspólnie wcielić się w zespół śledczych, stojących przed niemałym wyzwaniem. W grę można bawić się wielokrotnie – dzięki różnym ścieżkom rozwoju historii za każdym razem będzie to równie ciekawa opcja.

6. Kreatywna gra w skojarzenia

Najlepsze gry planszowe dla 2 osób to również te, które opierają się na skojarzeniach. To świetny sposób na ćwiczenie wyobraźni, pamięci i kreatywności. Taka gra będzie odpowiednią rozrywką zarówno dla młodszych, jak i starszych. Interesującą propozycją z tej kategorii jest gra planszowa „Daj namiar”. Zadaniem uczestników jest wylosowanie dwóch przypadkowych słów-haseł, a następnie zbudowanie z nimi siatki skojarzeń i połączeń. To może być naprawdę trudne! Dodatkowym utrudnieniem dla uczestników zabawy jest odmierzany przez klepsydrę czas – trzeba się pospieszyć, by być najlepszym i wygrać. To sprawia, że gra jest emocjonująca i ćwiczy refleks. Będzie odpowiednia jako rozrywka jedynie dla dwóch osób, jak i większych grup. Gra właściwie nie ma końca – skojarzenia z kolejnymi parami wyrazów będą bowiem za każdym razem inne i coraz bardziej kreatywne. Dzięki temu jest to rozrywka która się nie nudzi – wręcz przeciwnie, element rywalizacji dodaje jej jeszcze większej atrakcyjności.

7. Najzabawniejsze gry planszowe dla 2 osób

Jedną z ciekawszych propozycji na gry planszowe dla 2 osób w domu są „Miny jak cytryny”. Ta opcja może szczególnie spodobać się młodszym graczom, choć starsi również za nią przepadają, ponieważ zazwyczaj wywołuje dużo radości i śmiechu. Zadaniem graczy jest przedstawienie za pomocą mimiki twarzy wybranej karty z pudełka, tak by inni mogli odgadnąć, którą z nich ma na myśli przedstawiający. Komu uda się odgadnąć najwięcej, ten zostanie zwycięzcą. Gra jest prostą, choć zabawną propozycją dla odważnych – nie każdy bowiem potrafi wcielić się w komika lub aktora, który z łatwością potrafi oddać na swojej twarzy konkretną emocję. Gra z pewnością poprawia humor i wprowadza w dobry nastrój, dlatego świetnie sprawdza się na spotkaniach towarzyskich w mniejszym i w większym gronie. „Miny jak cytryny” to gwarant frajdy i dobrej zabawy.

8. Gry nawiązujące do świata fantasy

Wszyscy, którzy nadal zastanawiają się, jakie gry planszowe dla dwojga wybrać, powinni zainteresować się planszówkami ze świata fantasy. W tej kategorii znajduje się bardzo wiele interesujących propozycji, które zadowolą nawet najbardziej wymagających graczy, dlatego trudno wyróżnić jedynie jedną grę. Interesującą propozycją jest z pewnością „Zakazana Wyspa”, która przenosi uczestników do starożytnego imperium, gdzie ich zadaniem jest odnalezienie ukrytych skarbów: Kryształu Ognia, Posążka Wiatru, Kielicha Oceanu oraz Kamienia Ziemi. Nie będzie to proste zadanie, a wyeliminowanie śmiałków z rozgrywki jest niesamowicie łatwe, dlatego kolejne ruchy powinny być przemyślane i logiczne. Grę wyróżnia niesamowita oprawa graficzna i ilustrowane karty. To przyczyniło się do tego, że została dostrzeżona i wyróżniona przez wiele prestiżowych instytucji, m.in. Mensa Select. Warto więc poznać ten skomplikowany, choć fascynujący świat i włączyć się w wyprawę na wyspę skarbów. Gra będzie odpowiednia dla grup od 2 do 4 graczy.

Wszystkie przedstawione propozycje to ciekawe gry planszowe i karciane, które umilają czas, edukują i prowokują do kreatywności. Gra w planszówki jest zdecydowane ciekawszą opcją, niż wielogodzinne przeglądanie mediów społecznościowych czy oglądanie filmów. Gry integrują, dostarczają wielu wrażeń i emocji, a także pozwalają na pozytywną rywalizację. Są świetnym pomysłem na prezent – na urodziny, imieniny czy rocznice. Kolekcje najlepszych gier planszowych eliminują nudę z wolnego czasu, wystarczy otworzyć pudełko!